Jak dobrze wykorzystać środki z UE?

„Gościnna Wielkopolska” z wizytą w Bawarii i na Morawach

22-osobowa delegacja Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Gościnna Wielkopolska” z siedzibą w Pępowie odwiedziła powiat Unterallgäu w Bawarii (Niemcy) i region Morawy w Czechach. Wyjazd miał dostarczyć inspiracji do planowania kolejnych działań na rzecz rozwoju obszarów wiejskich gmin zrzeszonych w stowarzyszeniu.

Program tej wizyty przygotowany został przede wszystkim z myślą o nowym rozdaniu pieniędzy unijnych w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2023-2027. To środki, z których – za pośrednictwem LGD – korzystają samorządy, przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe działające na rzecz rozwoju swoich gmin.

- Przed nami ogrom pracy związanej z przygotowaniem nowej Strategii Rozwoju Lokalnego, która będzie podstawą do sięgnięcia po środki unijne w ramach nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej – wyjaśnia Marian Poślednik, prezes Stowarzyszenia LGD „Gościnna Wielkopolska”. – Wiemy na pewno, że duży nacisk Unii Europejskiej w ramach Wspólnej Polityki Rolnej położony zostanie na ochronę środowiska i przeciwdziałanie zmianom klimatu. Chcemy do realizacji tych zadań dobrze się przygotować, dlatego program naszej wizyty studyjnej w dużej mierze dotyczył zagadnień związanych z gospodarką niskoemisyjną, zrównoważonym rozwojem i produkcją dobrej żywności.

Prezentacje, szkolenia, wykłady oraz wizyty w instytucjach i przedsiębiorstwach wdrażających rozwiązania proekologiczne znalazły się w szczególności w harmonogramie spotkań zrealizowanych w powiecie Unterallgäu. Delegacja odwiedziła m.in. przedsiębiorstwo Alois Mueller w Ungerhausen, wdrażające energooszczędne rozwiązania w technologii grzewczej, wod.-kan. i chłodnictwie oraz firmę Rapunzel Naturkost w Legau, realizującą projekty w dziedzinie zrównoważonego rozwoju, oszczędnego gospodarowania energią i zasobami oraz produkującą wysokiej jakości żywność ekologiczną.

W programie znalazła się też wizyta w niemal niezależnym energetycznie, rodzinnym gospodarstwie rolnym Państwa Harzenetter w Westerheim – Güntz, korzystającym z własnej biogazowni, sieci ciepłowniczej i systemu fotowoltaiki.

Podczas spotkań dyskutowano o rozwiązaniach systemowych oraz podpatrywano ciekawostki, takie jak na przykład samoobsługowe automaty z produktami lokalnymi, dostępne dla klientów 24 h na dobę.

Sporo uwagi poświęcono edukacji i propagowaniu idei zrównoważonego rozwoju, zarówno wśród młodzieży, jak i dorosłych. Temu służył pokaz gier i zabaw w Stacji Środowiskowej w Legau oraz prezentacja programu edukacyjnego w dziedzinie klimatu, wdrażanego w Państwowej Szkole Zawodowej w Mindelheim.

Członkowie LGD mieli też okazję zobaczyć innowacyjne Centrum w Legau (inicjatywa Rapunzel Naturkost) z pokazową palarnią kawy, ekologiczną piekarnią, eko marketem, studiem jogi i gastronomii, połączonymi z częścią wystawienniczą i restauracją serwującą ekologiczne potrawy. Centrum dostępne będzie do zwiedzania dopiero jesienią tego roku, ale delegacja „Gościnnej Wielkopolski” już teraz mogła zapoznać się z filozofią funkcjonowania tej instytucji oraz jej zapleczem technicznym i infrastrukturą, które w całości zgodne są ideą zrównoważonego rozwoju.

Na Morawach natomiast tematami przewodnimi wizyty były dziedzictwo kulturowe i szlaki rowerowe. Morawy to winiarski region południowych Czech, z dobrze rozwiniętą turystyką opartą na produktach lokalnych i popularnych trasach rowerowych, w tym Euro Velo i Greenways. W programie spotkań znalazły się m.in. prezentacje dotyczące zarządzania dalekobieżnymi szlakami rowerowymi i transgranicznej współpracy czesko – austriackiej w kontekście turystyki.

- Zobaczyliśmy nie tylko trasy rowerowe, ale sieć powiązań, które wyznaczył produkt lokalny. Jeszcze 20 lat temu morawscy winiarze nie uprawiali winorośli z myślą o turystyce. Dzisiaj wiele się od tego czasu zmieniło. To sytuacja trochę podobna do tej, którą mamy u nas. Teraz, kiedy rower staje się coraz bardziej modny i na nowo popularny, trasa Euro Velo przebiegająca przez teren „Gościnnej Wielkopolski” może być zalążkiem nowych powiązań między gminami – dodaje Prezes Marian Poślednik.

Rozmowy na temat zagadnień związanych z wykorzystaniem dziedzictwa kulturowego, produktów lokalnych i turystyki rowerowej również wiązały się z przygotowaniami do nowej strategii działania, tak aby dokument uwzględniał realizację zadań wykorzystujących produkty lokalne w rozwoju regionu.

Wszystkie tematy poruszane podczas wizyty studyjnej nie tylko wpisywały się w założenia Wspólnej Polityki Rolnej UE, ale też były spójne z misją „Gościnnej Wielkopolski”, której hasło brzmi: „dobra żywność w czystym środowisku”.

Wizyta studyjna w Niemczech i Czechach miała miejsce w ostatnim tygodniu kwietnia. Wzięli w niej udział członkowie stowarzyszenia, samorządowcy, przedsiębiorcy i pracownicy administracji samorządowej.Galeria zdjęć: