Mini galeria rzeźb nad zalewem wzbogaci się w najbliższych dniach o kolejną rzeźbę, tym razem rzeźbę wielkopolskiej „Bamberki”. Rzeźbę zakupiłem podczas Targów Rolniczych w Gołaszynie.
Pomnik z rzeźbą „Bamberki” od 1915r stoi na Starym Rynku w Poznaniu, u zbiegu Różanego Targu i ulicy Jana Baptysty Quadro, a każdego roku Towarzystwo Bambrów Poznańskich w pierwszą sobotę sierpnia , kiedy to przypada rocznica podpisania umowy pomiędzy Poznańską Radą Miejską a przybyszami z Bambergu (Niemcy), organizują spotkania swoich członków i sympatyków.
Studzienka „Bamberki” ufundowana została w 1915r i pobudowana na Starym Rynku w Poznaniu , następnie przenoszona była w inne miejsca Poznania. Od 1977 roku los „Bamberki” jest spokojniejszy – powróciła na Stary Rynek.
Upamiętnia przybyłych do Poznania na początku XVIII wieku osadników z okolic Bambergu, którzy zasiedlili wyludnione wojnami i zarazą wsie pod Poznaniem. Pomimo szybkiej polonizacji i wyznawanemu katolicyzmowi, nie zapomnieli o swoim pochodzeniu. A ubrane w charakterystyczne stroje kobiety do dziś stanowią element uroczystości religijnych.
W 1998 roku przy studzience Bamberki Kanclerz Niemiec Helmut Kohl spotkał się z poznańskimi Bambrami.
Rzeźba „ Bamberki” w Pakosławiu symbolizować będzie naszą wielkopolską rzetelność, pracowitość i umiejętności rolnicze – na południu Wielkopolski, szczególnie w regionie najlepszego rolnictwa w Polsce na obszarach rawickiego, gostyńskiego, krotoszyńskiego, leszczyńskiego, kościańskiego, śremskiego.
Rzeźba „Bamberki” być może zainspiruje naszych rolników do założenia swojego Towarzystwa, a według słów rzeźbiarza z Pucka (nad morzem) „nasza rzeźba po 15 minutach odpowiedniego dotyku przywraca siły witalne (przy stosownej opłacie).”
Nad zalewem w Pakosławiu nową atrakcją będzie nie tylko rzeźba – w sezonie letnim zostaną uruchomione narty wodne, rozbudowana zostanie część sportowa o drugie boisko do piłki plażowej oraz rozpocznie się budowa boiska piłkarskiego.
Zostały również złożone dwa wnioski inwestorów prywatnych – o sprzedaż terenu pod budowę restauracji obok Bistro oraz działki pod budowę prywatnego bungalowu.
A po sezonie letnim, od 10 września rozpocznie się odmulanie i pogłębienie zbiornika retencyjnego.
Właścicieli samochodów osobowych oraz przyjezdnych turystów ucieszy wiadomość o przygotowanej budowie bezdotykowej myjni samochodowej przy wjeździe do Pakosławia, czekamy też na „wmurowanie kamienia węgielnego” pod restaurację i hotel w Osieku, Katarzynowie k/Zaorla powstaje edukacyjna „Zagroda Pszczółki Przyjaciółki”, a pomiędzy Sowami i Górami Zaorlińskimi rozpoczęła się budowa małej stadniny koni.

Wójt - Kazimierz Chudy


Maj 2016-05-30