Bardzo spokojnie przebiegają tegoroczne żniwa, rolnikom sprzyja pogoda, a plony według wypowiedzi są nienajgorsze – „są średnie, ani rewelacyjne, ani kiepskie”. Szczęśliwie omijają nas lokalne powodzie i niszczące burze. Podsumowanie żniw odbędzie się podczas Dożynek Powiatowych w dniu 21 sierpnia, tym razem w Pakosławiu.
Zbieramy również żniwo inwestycyjne. Czeka nas wysyp kosztownych inwestycji gminnych po decyzjach radnych podjętych na sesjach w czerwcu i lipcu br.
W tym tygodniu ogłosimy przetarg na przełożenie dachu Szkoły Podstawowej w Pakosławiu w ramach modernizacji budynku szkoły – wartość kosztorysowa zadania 630 000zł.
Kolejnym przetargiem będzie przebudowa odcinka drogi gminnej w Chojnie (tak zwanej „Konarskiej”) w kierunku Firmy ARPON – Z. Wojtyczka i Lecznicy Weterynaryjnej oraz pól uprawnych Stadniny Koni i rolników – wartość kosztorysowa 150 000zł.
Zarząd Województwa Wielkopolskiego rozstrzygnął nabór wniosków na budowę i modernizacją dróg lokalnych w ramach unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Nasz wniosek sklasyfikowany został najwyżej z wniosków rawickich – na 97 miejscu. Po podpisaniu w dniu 23 sierpnia umowy o dofinansowanie unijne jeszcze w tym roku ogłosimy przetarg na przebudowę drogi gminnej Golejewko – Ostrobudki – Baranowo – część Góreczek Wielkich – wartość kosztorysowa 3 015 550 zł by roboty budowlane na ponad 4 kilometrowym odcinku rozpocząć wiosną 2017r.
Czekamy też na rozstrzygnięcie naboru wniosków na przebudowę ścieżki rowerowej o długości 18 kilometrów z Rawicza do Osieka i drugiej ścieżki rowerowej z Pakosławia nad zalew i dalej do Sów o długości ponad 3 kilometry.
Droga gminna i ścieżki rowerowe będą największymi inwestycjami z zakresu bezpieczeństwa komunikacyjnego na terenie gminy Pakosław.
Przygotowani jesteśmy do pisania kolejnych wniosków unijnych z PROW – w czwartym kwartale br spodziewamy się ogłoszenia naboru na budowę kanalizacji sanitarnych, my zgłosimy inwestycję w Sworowie.
Lipiec, 27.07.2016r
Wójt – Kazimierz Chudy