Co jakiś czas piszę o rozwoju turystyki na pograniczu gmin wielkopolskich i dolnośląskich – Jutrosina, Pakosławia, Milicza i Żmigrodu oraz wzdłuż przyszłej międzynarodowej trasy rowerowej R-9 Euro – Velo na interesującym nas najbardziej odcinku Wrocław – Trzebnica – Milicz – Zaorle – Dubin – Jutrosin – Pępowo – Poznań.
Spostrzeżenia i propozycje wynikają z obserwacji podczas przemieszczania się rowerem po „kwadracie turystycznym” czterech gmin.
Dziś o gastronomii! A z roku na rok przybywa ciekawych obiektów, oto kilka przykładów.
Od dwóch tygodni „oblegana” jest Ruda Sułowska z „Gospodą 8 ryb”, hotelem „Naturum”, łowiskiem komercyjnym, muzeum tradycji rybackich, skansenem i zwierzyńcem.
Kilkanaście kilometrów dalej, za Miliczem w stronę Sulmierzyc, swoistym urokiem przyciąga leśna polana z pensjonatem i restauracją „Hubertówka” ze specjalnością: potrawy z ryb i dziczyzny – adres: Hubertówka. Zamek Myśliwski – Gądkowice.
Z tego uroczego miejsca możemy udać się ścieżką pieszo – rowerową do Grabownicy z nowo otwartą restauracją i pensjonatem.
A dalej już tylko kilka kilometrów do Milicza (stacja kolejowa) i nowego ośrodka rekreacyjnego z restauracją nad zalewem.
Do „odkrycia” są obiekty gastronomiczne Trzebnicy, w tym odnowiony trakt spacerowy (ul. Leśna) z hotelem „Trzebnica” i Parkiem Wodnym „Zdrój”. Niedaleko Trzebnicy ulubionym miejscem imprez ślubnych jest Miłocin i restauracja „Pierwoszów”.
W Żmigrodzie zapraszają ruiny zamku z restauracją w piwnicach, pięknie odnowionym parkiem ze stawami i fontanną, i oczywiście odkryty basen kąpielowy z podgrzewaną wodą (kolektory słoneczne).
A u nas? Też zapowiada się ciekawie.
Właściciele pałacu w Pakosławiu dużym nakładem finansowym remontują wnętrza i instalacje pałacu oraz przygotowują dokumentację budowlaną do jego rozbudowy.
Wzięciem młodzieży cieszy się pizzeria „Euforia”, szkoda, że właściciele lokalu nie podejmują rozmów o powiększaniu pizerrii o przylegające lokale – nieczynny sklep i magazyn (ściana z mapą) oraz wewnętrzny dziedziniec podwórza po geesowskiej mieszalni pasz.
Nowym punktem hotelowo – gastronomicznym stanie się Osiek – po zapowiadanej przez prywatnego inwestora budowie hotelu z restauracją i usługami Spa. W Osieku czeka się w kolejce do zorganizowania imprezy w „Osieczance”, a kilka lat temu wyśmiewano się z tej inwestycji.
Dziś migawki fotograficzne z Trzebnicy (trakt spacerowy) o Ośrodka Miłocin – Pierwoszów.


Lipiec 2015r.                                                             Wójt – Kazimierz Chudy