Przed wystąpieniem upałów:

1. Utrzymuj chłodne powietrze wewnątrz pomieszczeń poprzez stosowanie żaluzji w drzwiach i oknach oraz otwieraj okna wcześnie rano i w nocy, gdy temperatura jest niższa. Wyłączaj w miarę możliwości sztuczne oświetlenie oraz urządzenia elektryczne.
2. Unikaj wychodzenia na zewnątrz w czasie największych upałów, w szczególności między godzina 12:00, a 15:00 !
3. Przebywaj wewnątrz pomieszczeń tak długo, jak to możliwe. Jeśli jest brak klimatyzacji, przebywaj na najniższym poziomie budynku, poza zasięgiem światła słonecznego.
4. Spożywaj zbilansowane, lekkie posiłki.
5. Regularnie pij duże ilości wody, około 2 l wody.
6. Ogranicz przyjmowanie napojów alkoholowych. Mimo, że piwo i napoje alkoholowe zdają się zaspokajać pragnienie, to zazwyczaj powodują dalsze odwodnienie organizmu.
7. Noś okrycia głowy, które skutecznie będą chronić twarz i głowę przed nadmiernym nagrzaniem.
8. Pamiętaj, że podczas upałów występuję zwiększone zagrożenie przeciwpożarowe- przebywając w lesie, na podsuszonych łąkach, ścierniskach zachowaj szczególną ostrożność i staraj się nie zaprószyć ognia.


UWAGA !
Osoby starsze i dzieci są szczególnie narażone na niekorzystny
wpływ wysokich temperatur – odwiedzaj je często i regularnie.


Skutki upałów dla zdrowia:

Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu lub nawet życiu.Przyczyny udaru:

Długie spędzanie czasu na słońcu ,długie przebywanie w przegrzanym miejscu, brak nakrycia głowy, przy silnym nasłonecznieniu, zbyt intensywny wysiłek w czasie gorącego dnia.

Objawy udaru:

Zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu.