W poniedziałek, 28 sierpnia br nastąpił odbiór techniczny kilometrowego odcinka ulicy Turystycznej na osiedlu „Nowe Sowy”, prowadzącej do działek budowlanych po obydwu stronach ulicy, do pól rolników i nad zalew. Budowa ulicy w całości została sfinansowana ze środków marszałkowskich (koszt ok. 800 tys. zł), natomiast budżet gminy zapłacił tylko za opracowanie dokumentacji i uzyskanie pozwolenia.

     Postępuje więc uzbrojenie osiedla w media. Najpierw w zasilanie energetyczne (2 stacje transformatorowe), teraz w drogę dojazdową, a w przyszłym roku zamierzamy kontynuować opracowanie dokumentacji na uzbrojenie osiedla w wodociąg i kanalizację sanitarną. Pierwszy odcinek wody i kanalizacji został już doprowadzony do
Bistro „Nad Zalewem”.

     Społecznik i doświadczony działacz z Sów, radny wielu kadencji w województwie i gminie (E.T) nie tylko dziękował za pobudowanie ulicy Turystycznej, lecz żartem stwierdził, że „Wójt powinien otrzymać nagrodę za tę inwestycję” …(od kogo, od Rady Gminy?).

     Dziś ruch rowerowy i rolkowy na ulicy Turystycznej jest nie mniejszy niż na ścieżce wokół zalewu.

     A zalew jest coraz atrakcyjniejszy, przybywa urządzeń rekreacyjnych i edukacyjnych – ostatnio beczka BINA dla muzyków i akustyków muzycznych, a także biuro Oddziału Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Lesznie. Kolejny zakup to ławki dla wypoczywających nad zalewem, sponsorowany napis PAKOSŁAW na platformie widokowej i cztery rzeźby ptaków Doliny Baryczy – a więc z obszaru naszego zbiornika.

     W perspektywie jest „ścieżka zdrowia” z urządzeniami do ćwiczeń i tor krosowy dla rowerów wyczynowych, tzw. pamtrak.

Wsłuchujemy się też w poczynania dwóch prywatnych inwestorów – inwestora nart wodnych i inwestora Domu Spokojnej Starości.

     Wędkarzom proponujemy zawiązanie Stowarzyszenia Wędkarskiego (na wzór Jutrosina i Miejskiej Górki), gdyż Stowarzyszenie może wydzierżawić teren z wodą i zarybiać zbiornik.

     Miłośników wypoczynku i rekreacji nad wodą zapraszamy nad pakosławski zalew, a nawet do osiedlania się nad zalewem. Do sprzedaży jest jeszcze blisko 180 działek budowlanych gminnych i prywatnych.

 

Sierpień, 28.08.2017r                   Wójt – Kazimierz Chudy

 

Zdjęcia: asfalt na ulicy Turystycznej , platforma widokowa i ptaki Doliny Baryczy.Galeria zdjęć: