Sukcesem zakończył się wyjazd Chóru Szkolnego „Rozśpiewane Sowy” oraz Rodzinnej Kapeli Dudziarskiej z Domaradzic, do Pragi na „VLTAVA International Choral Festival”.

Przypomnijmy, że „Rozśpiewane Sowy” zdobyły „Złote Pasmo” na 40-stym Wielkopolskim Święcie Pieśni i Muzyki w Rawiczu i w nagrodę w dniach 14-16.08.2015 r. uczestniczyły w Festiwalu w Pradze.

Srebro wyśpiewane w Pradze jest ogromnym sukcesem dla nauczycielki – dyrygent – Pani Arlety Tysiak i małych artystów ze Szkoły Podstawowej w Sowach.

Ozdobą Festiwalu były też instrumenty muzyczne – ludowe Chińczyków, jak i Polaków. Nasze wielkopolskie dudy i skrzypce oraz stroje ludowe muzyków Rodzinnej Kapeli Dudziarskiej z Domaradzic (Gmina Jutrosin) budziły duże zainteresowanie i były oprawą muzyczną występujących chórów.

W sali koncertowej w Pradze młodzi wykonawcy grali w narodowych strojach, wspólnie się fotografowali i rozmawiali … w języku angielskim. A Chiny są tak odległe od Polski i Czech, podobnie odmienna jest kultura Azji i Europy. Stare przysłowie dowodzi, że muzyka i śpiew łączą narody.

Gratulujemy sukcesów młodym artystom z Gminy Pakosław i Gminy Jutrosin oraz Pani Dyrygent i opiekunom.

Zaszczytem i dumą jest reprezentować w „Złotej Pradze” naszą gminę i region leszczyński.

Oto kilka fotografii z „VLTAVA International Choral Festival” w Pradze.Kazimierz Chudy – Wójt Gminy Pakosław

Sierpień 2015