Jest takie miejsce, jest taki kraj…. w którym to serca biją w jednym rytmie – „Mazurka Dąbrowskiego”. Jest także taki dzień, kiedy w szczególny sposób podkreślamy skąd pochodzimy i kim jesteśmy. 11 listopada każdego roku obchodzimy nasze "Narodowe Święto Niepodległości”, dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów. W naszej małej ojczyźnie - Gminie Pakosław, uczciliśmy ten dzień mszą świętą w kościele parafialnym w Pakosławiu, podczas której ksiądz Maciej Kuczma modlił się o Polaków i Polskę. Całość uświetnił wzruszający występ uczniów Szkoły Podstawowej w Sowach, którzy pod okiem Pani Małgorzaty Piechockiej oraz Pani Arlety Tysiak przygotowali montaż słowno-muzyczny.

Po mszy świętej pod pomnikiem upamiętniającym ofiarę poniesioną przez społeczeństwo Ziemi Pakosławskiej w wojnach XX wieku odśpiewano Hymn Polski, a następnie delegacje: Urzędu Gminy Pakosław, Szkoły Podstawowej w Pakosławiu, Szkoły Podstawowej w Sowach oraz Koła Liga Obrony Kraju w Pakosławiu złożyły wieńce, by podkreślić, że pamiętamy o tych, którzy dla nas tą wolność wywalczyli.

„Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (...)” – tymi słowami radość Polaków opisał Jędrzej Moraczewski. Obecnie radujemy się tego dnia, w każdym z nas budzi się patriota - główne obchody, z udziałem najwyższych władz państwowych, odbywają się w Warszawie na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Inne formy obchodów to: biegi niepodległościowe, koncerty, wykłady i inscenizacje historyczne, czy parady ulicami miast.

W 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości także w kościele parafialnym w Golejewku odbyła się msza święta w intencji naszej Ojczyzny. Po mszy św. były odśpiewane patriotyczne pieśni, przygotowane przez chór kościelny Czestram. Podczas modlitwy przedstawiciele władz gminnych, złożyli kwiaty przy pomniku pamięci upamiętniających walczących o niepodległą Polskę.

O to, „Żeby Polska była Polską” przez 123 lata niewoli walczyły całe pokolenia Polaków. To im zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej, możliwość pielęgnowania polskich tradycji oraz honorowania bohaterów. Dziś ojczyzna oczekuje od nas tego, co najważniejsze – pamięci o jej wielkich synach i miłości do ziemi ojczystej. My mamy dziś szczęście dorastać i żyć w wolnym kraju. Pamiętajmy jednak o tym, że przodkom należy się pamięć, a ojczyźnie nasza miłość – nie tylko tego jednego szczególnego dnia.

Joanna Kuźnia, Karolina SierpowskaGaleria zdjęć: