W dniu 16 sierpnia br. w Śmiglu, odbyły się XII Europejskie i XV Krajowe Zawody Sikawek Konnych. Są to jedyne tego rodzaju zawody rozgrywane w Europie na taką skalę
z wykorzystaniem historycznego sprzętu, umundurowania i zaprzęgów konnych. Patronat honorowy nad imprezą objął dh Waldemar Pawlak - prezes Zarządu Głównego Związku OSP RP.

Na tegoroczne zawody zjechały drużyny pożarnicze zagraniczne z: Czech, Węgier, Słowacji i Niemiec oraz z całej Polski. Konkurencje odbywały się w trzech kategoriach: kobiece drużyny pożarnicze, drużyny zagraniczne oraz męskie drużyny pożarnicze. Zwycięskie drużyny męskie i zagraniczne mogły się również ubiegać o Grand Prix Zawodów.

Zawody rozpoczęły się od uroczystego wprowadzenia drużyn na hipodrom, którego dokonał Komendant Zawodów Dh Grzegorz Stanisławiak przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Śmiglu, zaś otwarcia zawodów dokonał Dh Kazimierz Król – Członek Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Wielkopolskiego, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Kościanie.

Zmagania kobiecych drużyn pożarniczych rozpoczęły rywalizację. Wystartowało ich łącznie osiem. Zwycięską drużyną została KDP Dąbrowa, drugie miejsce zajęła KDP Kaniew, a trzecie KDP Guzowice. Z Gminy Pakosław wystartowała kobieca drużyna z Góreczek Wielkich, która uplasowała się na miejscu ósmym.

W kategorii męskiej wystartowało 25 drużyn. Zwyciężyła OSP Topola Mała, drugie miejsce zajęła OSP Świbie, a trzecie OSP Dąbrowa. Gminę Pakosław reprezentowała drużyna z OSP Góreczki Wielkie (miejsce 22). Zagraniczne zespoły zjechały do Śmigla z czterech krajów: Węgier, Słowacji, Niemiec i Czech. Węgry reprezentowały dwie drużyny: z Sümeg i Budapesztu. Słowację drużyna z Senec, Niemcy FF Kallinchen Stadt Zossen oraz FF Lychen, a Czechy dwie drużyny: Radňoves i Vranov. Zwycięzcą została czeska drużyna Radňoves, drugie miejsce zdobyła drużyna słowacka, a trzecie niemiecka FF Kallinchen Stadt Zossen.

O Grand-Prix zawodów walczyła zwycięska drużyna męska z Polski i zagraniczna. Wygrała OSP Topola Mała.

Podczas zawodów poddano także ocenie sikawki i zaprzęgi konne, w tej kategorii udało się zdobyć pierwsze miejsce drużynie z Góreczek Wielkich.

Atrakcją tegorocznych zawodów był pokaz sikawek parowych zaprezentowany przez czeskie drużyny oraz pokaz małej sikawki z Bielewa obsługiwanej przez dziecięcą drużynę pożarniczą.