Stowarzyszenie „Wsparcie dla Każdego” z Pakosławia zorganizowało w dniu 20 sierpnia 2015 jednodniowy wyjazd dla dzieci z niepełnosprawnością i członków Stowarzyszenia do Kalisza. Wyjazd został zorganizowany w ramach wsparcia realizacji zadania publicznego pn: „Działania na rzecz osób niepełnosprawnych” w projekcie pt.: "Poszukiwanie piastowskiego skarbu” sfinansowanego ze środków Urzędu Gminy w Pakosławiu i własnych.
Celem projektu było wskazanie alternatywnej formy letniego wypoczynku dla dzieci i młodzieży, zdobycie umiejętności samodzielności, zrozumienia, tolerancji, szacunku, uwrażliwienie na potrzeby innych ludzi oraz poznanie prastarego rzemiosła i kultury średniowiecznej poprzez czynny udział w warsztatach archeologicznych w średniowiecznym grodzisku. Poznaliśmy ciekawe miejsca o wartości historycznej. W wycieczce brało udział 46 uczestników. Wśród zaplanowanych działań był rejs łodzią Calisia na trasie 5 km po rzece Prosna, gdzie mogliśmy podziwiać jeden z najstarszych w Polsce park miejski z budynkiem teatru W.Bogusławskiego. Poznaliśmy historię powstania Kaliskiego Grodu Piastów, naukę pisania gęsim piórem, pieczętowanie dokumentów pieczęcią lakową. Uczestniczyliśmy w grze terenowej pn. „Poszukujemy Piastowskiego Skarbu”. Posługując się mapa szukaliśmy kolejnych miejsc i wskazówek, by dotrzeć do celu – skarbu (srebrne monety z czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego). Na mapie szukaliśmy takich miejsc, jak: wieża, kryptorium, kościół, stary drewniany krzyż, wzgórze z drzewem o czterech pniach, drewniany most. Atrakcją były różne gry plebejskie (strzelanie z łuku, rzut oszczepem, miotanie procą drzewcową, walka na maczugi, tkanie wełnianych bransoletek) Po zwiedzeniu Kaliskiego Grodu na Zawodziu udaliśmy się na spacer ulicami Kalisza. Zwiedziliśmy kaliskie Sanktuarium, które jest najstarszym ośrodkiem kultu św. Józefa z cudownym obrazem św. Rodziny. Zobaczyliśmy mury obronne z czasów średniowiecza zachowane na długości ok. 300 m. Całą panoramę miasta mogliśmy podziwiać z wieży widokowej.
Każda podróż wzbogaca naszą wiedzę umożliwiając połączenie wypoczynku z edukacją. Działania takie mogą odbyć się dzięki ogromnej pracy i zaangażowaniu członków Stowarzyszenia. W przyszłym roku zaplanujemy również wyjazd o podobnym charakterze.

Elżbieta Łakoma