Muzyczne święto nad pakosławski zalew ściągnęło tłumy mieszkańców Gminy Pakosław oraz wielu gości spoza jej terenu. Dnia 15 lipca 2018r. odbył się już VI Piknik Country, organizowany przez Ośrodek Kultury i Rekreacji w Pakosławiu, w partnerstwie z Gminną Biblioteką Publiczną w Pakosławiu oraz Gminą Pakosław. Na uczestników imprezy czekały różnorodne atrakcje. W tym roku, świętowaniu w rytmie muzyki country towarzyszyło hasło: „Nie w Mrągowie, nie w Teksasie – w Pakosławiu country gra się.”

Msza święta countrowa w kościele pw. Wszystkich Świętych w Golejewku to pierwszy element wydarzenia. Uczestnicy parady, a także pozostali mieszkańcy i goście mieli okazję wspólnie się pomodlić. Po uroczystości w kościele, której przewodniczył ks. Stanisław Czubak, z przykościelnego parkingu wystartowała parada samochodowo –  motocyklowa. 242 zarejestrowane pojazdy przemierzające Gminę Pakosław w kierunku zalewu, sprawiły, że na trasie parady pojawiło się wiele osób, by podziwiać motocykle i samochody. Oficjalne otwarcie oraz pozostałe atrakcje czekały na wszystkich nad zalewem w Pakosławiu. Symbolicznym rzutem kapeluszami kowbojskimi – Wójt Gminy Pakosław, Starosta Powiatu Rawickiego oraz przedstawiciel Ośrodka Kultury i Rekreacji w Pakosławiu otworzyli imprezę i zaprosili przybyłych do wspólnej zabawy. Każdy mógł wyrazić swoją opinię i oddać głos w konkursie na najładniejszy samochód i motocykl. Właścicielem najładniejszego samochodu okazał się Pan Wiesław Hauk, natomiast motocykla – Pan Witold Wichłacz. Na parkiecie pojawił się zespół taneczny „Paka”, działający przy Ośrodku Kultury i Rekreacji w Pakosławiu, który zaprezentował specjalnie przygotowane na ten dzień układy w stylu country. Do wspólnej nauki tańca zachęcały instruktorki zespołu – Pani Katarzyna Pląskowska oraz Anna Bartkowiak. Nie mogło zabraknąć także Regionalnego Zespołu „Chojnioki”, a dokładnie najmłodszej grupy – „Małych Chojnioków”. Gościnnie zaprezentowały się panie ze Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich z Rozdrażewa - „Helka”. O tym, że nigdy nie zaginie góralska muzyka, przekonał nas występ Zespołu Regionalnego „Wisła” z Wisły. W skocznym tańcu, przy akompaniamencie kapeli, symbolicznie pożegnał się on z Pakosławiem, w którym przebywał od 11 lipca 2018r. na warsztatach wokalno – tanecznych. Specjalnie na prośby motocyklistów oraz w podziękowaniu za tak liczną obecność (wręcz rekordową) dla uczestników parady i fanów muzyki w stylu bluesa i rocka odbył się koncert zespołu „Katharsis” z Miejskiej Górki. O godz. 20:00 na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru – Mariusz Kalaga z zespołem w koncercie pt. „Muzyczny Koktajl Szlagierów”. Artysta przeniósł nas w świat muzyki country, a także wykonał swoje najpopularniejsze utwory. Na zakończenie do wspólnej zabawy tanecznej zaprosił wszystkich lokalny zespół „Reverse”.

Poza występami zespołów muzycznych i tanecznych na uczestników wydarzenia czekały liczne atrakcje. Do obejrzenia wystawy ptactwa ozdobnego zapraszali przedstawiciele Stowarzyszenia Gołębi Rasowych, Drobiu Ozdobnego, Ptaków Egzotycznych i Zwierząt Futerkowych w Miejskiej Górce. Nowoczesne maszyny rolnicze wystawiła firma „Armasz” z Pakosławia. Do wspólnej zabawy i konkursów zachęcali przedstawiciele Banku Spółdzielczego w Jutrosinie/Oddział Pakosław oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej z Miejskiej Górki. Można także było skorzystać z zamków dmuchanych, kul wodnych oraz rowerów czwartej generacji firmy Orange Polska. Pysznym chlebem ze smalcem i ogórkami kiszonymi częstowało Stowarzyszenie Kwaterodawców Wiejskich „Gospodarstwa Gościnne” w Pakosławiu. Nieprzypadkowo przy scenie znajdował się także plakat „Dumni z Polski” oraz baner Manifestacji Patriotycznej. Przy okazji Pikniku Country organizatorzy pragnęli podkreślić, że pamiętają i już dziś zapraszają do włączenia się w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości, które będą miały miejsce 10 listopada 2018 roku w Golejewku i w Chojnie.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym w przygotowanie wydarzenia. Szczególne podziękowania kierujemy dla Sponsorów wydarzenia: Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ – SYSTEM S.A., Banku Spółdzielczego w Jutrosinie oraz spółki ENEA Oświetlenie sp.  z. o. o. Mamy nadzieję, że impreza wywołała u uczestników same pozytywne emocje. Dziękujemy za liczne przybycie i zapraszamy za rok.

Joanna Kuźnia