W gminie Pakosław wyniki wyborców parlamentarnych ukształtowały się zdecydowanie inaczej, niż w reszcie kraju.
Tradycyjnie od lat nasi wyborcy są w miarę aktywni, w znacznym procencie uczestniczą w głosowaniu. Gmina Pakosław odnotowuje najwyższą lub drugą po Rawiczu frekwencję w powiecie. Tym razem w głosowaniu uczestniczyło 45,24% wyborców w gminie Rawicz, w gminie Pakosław – 43,10%, za nami jest Miejska Górka, Jutrosin i Bojanowo.
Jeśli spojrzymy na obwody głosowania, to zdecydowanie rośnie z wyborów na wybory frekwencja w obwodzie Pakosław – 47,23%, spada natomiast w Chojnie – 41,36%, niska jest w Osieku – 40,25%, nieco wyższa w Sowach – 41,81%.
W gminie Pakosław wybory wygrało PiS - 31,20%, tylko o 2,6 punkta niżej było PSL – 28,68%, na trzecim miejscu zdecydowanie niżej PO – 16,73% (w gminie Rawicz partia PO wygrała), czwarte miejsce zajęło ugrupowanie KUKIZ’15 – 8,16%, piąte Zjednoczona Lewica – 5,11%, szóste – KORWIN z 3,32% wynikiem, siódme – NOWOCZESNA z 3,12% poparciem. W naszej gminie nie liczyła się KW Razem, JOW bezpartyjni, KW Z. Stonogi i Samoobrona.
W gminie Pakosław najlepszy wynik w głosowaniu do Sejmu uzyskał Paweł Matysiak z Sów (PSL), a do Senatu Marian Poślednik z Pępowa (PO). Z gminy Pakosław do Sejmu kandydowały dwie osoby – Paweł Matysiak z Sów (PSL), który uzyskał poparcie 326 wyborców naszej gminy (drugi wynik w powiecie po Mariuszu Suchaneckim z PO) oraz Aneta Olszak z Dębionki (PiS) z 30 głosami wyborców z gminy Pakosław.
Przed nami za trzy lata wybory samorządowe do sejmików wojewódzkich, powiatów i gmin.Listopad 2015r. Wójt – Kazimierz Chudy