W dniu 10 maja 2016 roku na terenie Miasteczka Ruchu Drogowego w Chojnie odbył się 39 Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym pod hasłem „Propagowanie trzeźwości i zdrowego stylu życia”. Był to konkurs dla uczniów V i VI klas szkół podstawowych z powiatu rawickiego. Do zawodów przystąpiło 11 drużyn po czworo uczniów ( 2 uczennice i 2 uczniów ) ze Szkół Podstawowych w: Słupi Kapitulnej, Chojnie, Pakosławiu, Dłoni, Jutrosinie, Gościejewicach, Sowach, Miejskiej Górce, Sobiałkowie, Zielonej Wsi i Bojanowie.
Podczas konkursu przeprowadzona była przez policję pogadanka dla młodzieży na temat trzeźwości i zdrowego stylu życia.
Uczniowie brali udział w kilku konkurencjach: pisemny test wiedzy przepisów i znajomości ruchu na skrzyżowaniach, jazda rowerem po Miasteczku Ruchu Drogowego, jazda po Rowerowym Torze Przeszkód oraz praktyczne udzielanie Pierwszej Pomocy. Największą trudnością okazał się slalom pomiędzy palikami na Torze Przeszkód. Po każdej konkurencji egzaminatorzy omówili błędy popełnione przez daną drużynę, tak że przy okazji zabawy młodzież mogła się dużo nauczyć.

W konkursie w klasyfikacji drużynowej:
I miejsce zdobyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Sowach,
II miejsce zdobyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Pakosławiu,
III miejsce zdobyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Miejskiej Górce.

Natomiast w klasyfikacji indywidualnej:
I miejsce zdobył Kamil Chróściński ze szkoły w Sowach,
II miejsce zdobył Kacper Basty ze szkoły w Pakosławiu,
III miejsce zdobył Grzegorz Skrzypek ze szkoły w Miejskiej Górce.

Zwycięzcy otrzymali puchary i dyplomy oraz atrakcyjne nagrody.
Drużyny według kolejności: śpiwory, plecaki i kaski rowerowe ufundowane przez Dyrekcję Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lesznie.
Indywidualnie przyznano 13 nagród, w tym czołowe to: tablet, aparat fotograficzny, słuchawki z mikrofonem ufundowane przez poszczególne gminy powiatu – Bojanowo, Jutrosin, Miejska Górka, Pakosław i Rawicz.

Zdjęcia udostępnione dzięki uprzejmości Rzecznika Parasowego Komendy Powiatowej Policji w Rawiczu.
Więcej zdjęć w galerii.

Jerzy Mosiek