1. DOBRA LOKALIZACJA I DOSTĘPNOŚĆ KOMUNIKACYJNA
Przez samą gminę przebiegają co prawda jedynie drogi gminne i powiatowe, ale w niedalekiej odległości od granicy gminy znajduje się wiele ważnych szlaków komunikacyjnych:
Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w Rawiczu (13km), gdzie przebiega istotna linia kolejowa. Znajduje się tam także bocznica. Można stamtąd bezpośrednio dojechać m.in. do Wrocławia, Leszna, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Rzeszowa czy Poznania.
Najbliższe znaczące lotniska:
● Lotnisko im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu - 78 km
● Port Lotniczy Poznań-Ławica - 121 km
● Lotnisko Zielona Góra/Babimost - 142 km
Najbliższy port morski znajduje się w Szczecinie oddalonym o 355 km. Należy jednak zaznaczyć, że w stosunkowo niedużej odległości znajduje się terminal intermodalny (Terminal Kontenerowy Schavemaker Kąty Wrocławskie) – 90km.
Pakosław oddalony jest od stolicy Województwa Wielkopolskiego - Poznania o około 104 km, a dojazd zajmuje z reguły nieco ponad 1,5 godziny. Nieco bliżej jest do Wrocławia - stolicy Województwa Dolnośląskiego (71km), do którego można dojechać z naszej gminy w niecałą godzinę.
W niedużej odległości znajdują się także inne ważne ośrodki miejskie i gospodarcze, takie jak:
● Rawicz 19 km
● Ostrów Wielkopolski 60 km
● Leszno 56 km
● Jarocin 61 km
● Legnica 94 km
2. PLAN ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO
Stabilna polityka podatkowa oraz szereg udogodnień w zakresie projektowania i prowadzenia procesów inwestycyjnych, przychylny klimat i przestrzeń do rozwoju stwarza przede wszystkim uchwalony i przejrzysty miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Stwarza on dobre warunki do rozwoju przedsiębiorczości i lokowania inwestycji.
Jesteśmy również otwarci na wsparcie nowych inwestycji poprzez uzgodnienie z inwestorami warunków zabudowy, tak by w miarę możliwości stworzyć odpowiednie warunki prawne do szybkiego rozpoczęcia prac.
3. DOSTĘP DO INFRASTRUKTURY
W roku 2002 zajęliśmy 70 miejsce w Polsce w rankingu Wspólnoty za wysokie wydatki na inwestycje w infrastrukturę techniczną. Minęło już 20 lat od tamtego wyróżnienia, ale silny nacisk na infrastrukturę pozostał jednym z priorytetów naszej gminy i zdecydowanie się opłacił!
Wodociągi obejmują wszystkie obiekty na terenie gminy. Gazyfikacja objęła już 12 miejscowości, 262 gospodarstwa podłączone są do sieci, która ogólne rozciąga się na 62,5 km. Doprowadzony jest gaz ziemny GZ 50.
Oczyszczalnia ścieków w Chojnie o przepustowości 429 m3/dobę obsługuje 5 miejscowości – Chojno, Golejewko, Golejewo, Ostrobudki, Sworowo, część Góreczek Wielkich (tzw.Baranowo). W roku 2000 uruchomiono oczyszczalnię ścieków w Pakosławiu o przepustowości 360m3/dobę dla Pakosławia, Osieka, Pomocna, Zaorla, Białegokału, Sów, Góreczek Wielkich. Nasze oczyszczalnie, dzięki swojej wydajności są w stanie zaspokoić nie tylko nasze potrzeby, ale oferujemy też usługi w zakresie oczyszczania ścieków gminie sąsiedniej.
Posiadamy bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę internetową bazującą na światłowodzie. Obejmuje ona znaczący obszar gminy i w miarę potrzeby może być dalej rozbudowana.
4. KAPITAŁ LUDZKI
Atutem gminy są zasoby ludzkie. W gminie mieszka prawie 5 tys. osób. Większość (59,5%) mieszkańców gminy jest w wieku produkcyjnym. Co piąty mieszkaniec (18,2%) jest natomiast w wieku przedprodukcyjnym.
Bezrobocie w gminie jest bardzo niskie i utrzymuje się na poziomie około 2,5%. Taki stopień bezrobocia oznacza z jednej strony, że nie stanowi on dużego obciążenia dla budżetu gminy, ale jednocześnie jest on wskazaniem, że na naszym terenie wciąż znajdują się osoby poszukujące nowego miejsca pracy.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gminie utrzymuje się na poziomie ok. 78% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w Polsce, co powoduje, że koszt pracownika jest tutaj mniejszy niż w wielu większych ośrodkach miejskich.
5. ORIENTACJA NA BIZNES
Jesteśmy przygotowani, by pomóc naszym inwestorom przy załatwianiu formalności prawno-administracyjnych związanych z przygotowaniem i realizacją inwestycji. Możemy również wesprzeć Państwa przy wyborze odpowiedniej lokalizacji pod inwestycje zgodnie z Państwa wymaganiami.
6. DOŚWIADCZENIE W RELACJACH INWESTORSKICH
Na terenie Gminy zarejestrowanych jest blisko 320 lokalnych przedsiębiorców. W zdecydowanej większości są to mikro i mali przedsiębiorcy. Działają oni głównie w obszarze budownictwa, handlu oraz przetwórstwa przemysłowego.
Na naszym obszarze z powodzeniem rozwijają się firmy, zarówno z kapitałem krajowym jak i zagranicznym.
Na terenie gminy bardzo prężnie działają przede wszystkim przedsiębiorcy zajmujący się przetwórstwem mięsnym. Na naszym terenie działa m.in. Tarczyński S.A. Jest to innowacyjny producent wysokiej jakości wędlin, kabanosów, parówek i przekąsek białkowych. Produkty spółki są obecnie dystrybuowane do blisko 30 krajów świata na 3 kontynentach.
Kolejnym wyróżniającym się zakładem jest Dworecki sp. j. Firmę założył już ponad 30 lat temu Edward Dworecki, który razem z synem Grzegorzem otworzył Zakład Przetwórstwa Mięsnego w rodzinnym Golejewie. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu ojca w rzemiośle rzeźniczo-wędliniarskim, zaangażowaniu mamy Jadwigi oraz pomysłowości i wizji syna, udało się połączyć tradycję z nowoczesnością, a wyroby firmy Dworecki zaczęły być doceniane nie tylko na stołach okolicznych mieszkańców, ale również podczas wielu konkursów, między innymi otrzymując Złoty Medal na targach Polagra Food w 2010 roku.
7. PROFESJONALIZM W DZIAŁANIU
Od wielu lat regularnie zdobywamy nagrody i wyróżnienia stanowiące dowód, że w oczach zewnętrznych ekspertów jesteśmy dobrym miejscem na relaks, ale także do prowadzenia biznesu i rozpoczęcia inwestycji!
Już w 2007 r. uzyskaliśmy nominację do tytułu HIT 2007 za wykreowanie warunków sprzyjających rozwojowi inwestycji. W ramach projektu innowacyjnego PI STAR uzyskaliśmy także certyfikat Gminy przyjaznej innowacjom w obszarze kontraktowania usług społecznych. Na przestrzeni ostatnich lat uzyskaliśmy także nagrody i wyróżnienia w zakresie jakości usług i produktów turystycznych, dbania o środowisko, najszybszego bogacenia się, ale także
w rankingach oceniających ogólną jakość działania samorządów. Wyróżnienia w tak różnych, ale uzupełniających się dziedzinach dowodzą, że bardzo blisko jest nam idea zrównoważonego rozwoju.