Po kilkunastu latach od wytyczenia i oznakowania ponownie odnowienia wymaga Rowerowy Szlak Miodowy – pętla rowerowa, prowadząca do pasiek pszczelich i mini skansenu pszczelarstwa w Ostrobudkach.
Zatarły się już znaki na drzewach, zniknęły głazy na skrzyżowaniach i łukach dróg ze znaczkami i strzałkami trasy miodowej rowerowej i trasy konnej (zorientowani mówią, że znajdują się w ogródkach przydomowych naszych mieszkańców).
A pamiętamy jeszcze, że za jedną i druga trasę otrzymaliśmy wyróżnienie Marszałka Województwa Wielkopolskiego.
Stąd pilna potrzeba odnowienia uczęszczanego przez rowerzystów, szczególnie spoza naszej gminy, lokalnego Rowerowego Szlaku Miodowego. Na szlaku nastąpiły też zmiany w lokalizacji pasiek pszczelich, przybyły też nowe obiekty, np. Zagroda Pszczółki Przyjaciółki w Katarzynowie k/Zaorla. Ponadto panie sołtyski z sąsiedzkich Piasków – Zalesia, Oczkowic i Topólki zaproponowały przedłużenie Szlaku Miodowego na teren gminy Miejska Górka, pomysł popiera Burmistrz Karol Skrzypczak. Szlak Miodowy będzie można powiązać z przyjmowaną obecnie przez samorządy Rawicza, Miejskiej Górki i Jutrosina linii kolejowej „kobylinka”, z wykorzystaniem do organizowania turystyki kolejowej.
W tej chwili na nową mapę Szlaku Miodowego nanosimy obiekty związane z pszczelarstwem, a także inne atrakcje turystyczno – rekreacyjne. Nad mapą turystyczną gminy Pakosław pracujemy wspólnie z redakcją „Życie Rawicza”, ponadto chcemy przygotować wniosek o dofinansowanie wydawnictwa z funduszy społecznych „miękkich” z pomocy unijnej 2014 – 2020.
Stąd prośba do członków Gminnego Koła Pszczelarzy w Pakosławiu, a także indywidualnych mieszkańców o zgłaszanie uwag, a także zamierzeń inwestycyjnych w zakresie rekreacji i wypoczynku. Ze względu na koszty, mapy wydawane są średnio co 10 lat.
Zgłoszenia i uwagi przyjmuje inspektor Wojciech Walkowiak – Urząd Gminy Pakosław, pokój nr 8, tel. 65 5478332.
Poniżej przedstawiamy projekt strzałki kierunkowej na Szlaku Miodowym, a także strona tytułowa oferty usługowej Zagrody Pszczółki Przyjaciółki z Katarzynowa.

Lipiec, 11-07-2016 Wójt – Kazimierz Chudy

Pliki do pobrania:
projekt_strzalki.doc
oferta.pdf