Po 60 latach użytkowania, cząstkowych remontach pojedyńczych naprawach, wymiany wymagało pokrycie dachu budynku szkoły podstawowej w Pakosławiu. W IV kwartale 2016 roku za kwotę 618.000 zł wykonano: łatowanie z położeniem folii paraprzepuszczalnej, budowę kominów z cegły klinkierowej, wbudowanie okien połaciowych, położenie najwyższej klasy dachówki – karpiówki miedzianej angobowanej o 50 latach gwarancji.
     Jednocześnie niewykorzystane dotąd poddasze o powierzchni ponad 600 m² przeznaczono pod zabudowę szkoleniowo – usługową. Będzie to „bursa sportowa” (ośrodek szkoleniowy dla sportowców) o łącznej powierzchni zabudowy – 747,37 m² na poziomie parteru i poddasza. W ten sposób budynek szkolny pełnił będzie trzy funkcje: oświatową, szkoleniową i usługową, dwie ostatnie pod rozwój dyscyplin sportowych.
     Za nami pierwszy etap inwestycji, drugi – planowany w 2018 roku obejmie rozbudowę, nadbudowę i przebudowę poddasza oraz bocznego skrzydła budynku (od strony gimnazjum), a także wymianę instalacji elektrycznej w całym budynku.
     Parter bocznego skrzydła z odrębną klatką schodową oraz poddasze stanie się niezależnym od szkoły fragmentem budynku – z 8 pokojami noclegowymi dla 32 osób, stołówką, biblioteką z czytelnią, salami: szkoleniową i komputerową. Będzie to „bursa sportowa” w kompleksie sali sportowej, Orlika i Łyżwinka, kortu tenisowego, boiska treningowego i boiska piłkarskiego, bieżni tartanowej. Na wykonanie tej inwestycji posiadamy już zatwierdzoną dokumentację techniczną i pozwolenie na budowę.
     Z rozeznania rynku usług sportowych wiemy, że wzrasta zainteresowanie szkoleniami z różnych dyscyplin, szczególnie w dobrze wyposażonych obiektach sportowych. A takie mamy w Pakosławiu.
     Skąd to wiemy? Od trenerów, animatorów sportu, nauczycieli wychowania fizycznego, działaczy Klubu Sportowego „Awdaniec” i samych sportowców.
Czas, więc na kolejne nakłady finansowe w kompleks sportowy, jego modernizację i unowocześnienie.

Styczeń, 09.01.2017r                               Wójt – Kazimierz Chudy