W związku z obowiązkiem przestrzegania zakazu spalania odpadów w paleniskach domowych oraz wytycznymi zawartymi w uchwale antysmogowej i Programie Ochrony Powietrza dla strefy wielkopolskiej, pracownicy Urzędu Gminy w Pakosławiu w asyście funkcjonariusza policji przeprowadzili w 2020 roku 27 kontroli z zakresu przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska. Dokonano oględzin kotłowni, składowisk opału oraz urządzeń grzewczych. Weryfikacji podlegały faktury oraz certyfikaty jakości paliwa stałego, a także dokumentacja techniczna instalacji.  W wyniku kontroli nie ujawniono śladów świadczących lub sugerujących spalanie odpadów. Znaczna większość kontrolowanych nie posiadała dokumentacji technicznej pieca. W pojedynczych przypadkach nie okazano się fakturą  i certyfikatem jakości paliwa. Ponadto źródło ciepła w większości kontrolowanych budynków stanowią kotły na paliwo stałe, które nie posiadają klasy energetycznej.

Zgodnie z uchwałą nr XXXIX/941/17 Sejmiku Województwa Wielkopolskiego kotły zainstalowane przed wejściem w życie uchwał antysmogowych i niespełniające ich wymagań będą musiały być wymienione w 2 etapach:

−  do 1 stycznia 2024 r. – w przypadku kotłów niespełniających wymagań dla klasy 3, 4 lub 5 (czyli bezklasowych).

− do 1 stycznia 2028 r. – w przypadku kotłów spełniających wymagania dla klasy 3 lub 4 według normy PN-EN 303-5:2012.

Wszystkie nowe kotły po 1 maja 2018 r. muszą zapewnić możliwość wyłącznie automatycznego podawania paliwa, wysoką efektywność energetyczną oraz dotrzymanie norm emisyjnych. Nie mogą również posiadać rusztu awaryjnego oraz możliwości jego zamontowania. Ponadto miejscowe ogrzewacze pomieszczeń (piece, kominki,  tzw. „kozy”) zainstalowane przed wejściem w życie uchwał antysmogowych i nie spełniające ich wymagań będą musiały być wymienione do 1 stycznia 2026 r.