Mieszkańcy gminy, także internauci raz po raz podpytują, co dzieje się z pomysłami „nieuczesanymi”, nazywanymi też „humorystycznymi. Są to pomysły na bliższą lub dalszą wizję rozwoju gminy. Doświadczenie uczy, że bez marzeń, czy nakreślenia szczytnych celów nie ma rozwoju.

     Po raz drugi wróciliśmy do planów utworzenia Przedszkola Prywatnego w obwodzie szkolnym Sowy. Dziś już wiemy, że reforma oświaty podstawowej i powrót sześciolatków do „zerówek” przedszkolnych spowoduje brak miejsc w przedszkolach dla trzy i czterolatków. Przedszkole od 1 września 2016 roku powstanie w Osieku – w pomieszczeniach obecnie mało wykorzystanych. Organizatorem Przedszkola jest EURO – EDUKATOR Ewa Kanabus – Koszal.

        Nie zapominamy o zalewie. Obecnie przygotowywana jest – w ramach programu retencji zbiorników wodnych – inwestycja odmulenia i pogłębienia zalewu, po 10 latach jego eksploatacji. I tu powrót do „nieuczesanego” pomysłu – dokończenia usypania górki o wysokości blisko 20 metrów z 200 metrowym stokiem na stronę północną.
Przystępujemy też do opracowania dokumentacji technicznej na rozprowadzenie po osiedlu „Nowe Sowy” sieci wodociągowej i sieci kanalizacyjnej. Osiedle uzbrojone jest już w dostawę prądu (dwa transformatory) i w dostawę gazu ziemnego z sieci okalającej zalew. A na osiedlu do sprzedania mamy blisko 50 działek budowlanych budownictwa całorocznego.

       Zupełnie nowym pomysłem jest kamper (camper) turystyczny. Jest to odpowiednio uzbrojone miejsce dla turystów z samochodami noclegowymi, kamping dla turystyki nazywanej „caravaningiem” (patrz: www.światcampera.pl). Kamper, jest to kamping dla turystów na kółkach, dla plenerowych wczasów na wyższym poziomie technicznym.

        Kamper pozwala na mobilność i nie przywiązywanie się do jednego miejsca. Najbliższe pola biwakowe dla kamperów są w Sławie, Wieleniu, Obornikach Śląskich, Wrześni i Skorzęcinie. Nie ma kampingu w okolicach Milicza. Najwięcej pól biwakowych dla kamperów jest w pasie nadmorskim i w górach, między innymi kamper jest zaprzyjaźnionej w Wiśle.

        Poniżej mapa z planem inwestycji na zalewie (z lat 2013 – 2016).
 
Styczeń 2016r.                                Wójt – Kazimierz Chudy

Pliki do pobrania:
doc180116.pdf