W ramach tegorocznej akcji sadzenia drzew, mieszkańcy gminy wraz z uczniami szkół podstawowych i gimnazjum w sobotnie przedpołudnie sadzili drzewa nad zalewem. Swoją obecnością wydarzenie to urozmaicili uczniowie Szkoły Podstawowej w Pakosławiu z krótką inscenizacją o roli drzewa w życiu, jak również przedstawiciele Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego. Na stoisku promocyjno-edukacyjnym dużą atrakcją była możliwość sprawdzenia swojej wiedzy z zakresu edukacji ekologicznej i segregacji śmieci. Różne konkursy i zabawy nagrodzone zostały ekologicznymi upominkami.
Kontynuacją tego wydarzenia było posadzenie cisa benedyktyńskiego na skwerze przed Gimnazjum Gminnym w Pakosławiu. Sadzonka tego cisa wychodowana została w szkółce w Sycowie i ze specjalnym certyfikatem została przekazana, wraz z dziewięcioma innymi, do Nadleśnictwa Piaski.
Dzięki decyzji Pana Nadleśniczego w Piaskach, poprzedzonej sprawdzeniem szczegółów odnośnie lokalizacji, została przekazana, wraz z certyfikatem do Gminy Pakosław.
Zwracamy się do Państwa z gorącym apelem o wspólną troskę, zarówno o drzewa posadzone w ramach naszej akcji, jak również o całą zieleń w naszej gminie. Od ich obecności i stanu zdrowotnego zależy różnorodność biologiczna środowiska naturalnego bogatego w tlen.
W przyszłości będą one domem i pokarmem dla ptaków i zwierząt. Dla nas miejscem na edukację przyrodniczą, cieniem podczas upałów.

Pliki do pobrania:
cis_benedyktynski.pdf