Już minęło 10 lat od doniosłej uroczystości poświęcenia rzeźby rycerza „Pakosławia” pochodzącego z rodu Awdańców, prawdopodobnego założyciela osady Pakosław – dzisiejszego Pakosławia (pierwsza wzmianka o Pakosławiu pochodzi z dokumentu z 1310 roku).

Ustawiona w centrum Pakosławia rzeźba, wykonana została z jednego pnia topoli przez rzeźbiarza Jerzego Sowijaka z Bukówca Górnego (gmina Włoszakowice).

Historię założenia osady – podczas uroczystości – przedstawił Kazimierz Chudy – wójt gminy, a sekretarz gminy – Maria Kalicińska z mieszkańcami reprezentowanymi przez sołtysa – Mariana Szponika przekazali rzeźbę sołectwu, poświęcenia rzeźby dokonał ks. Kanonik Ryszard Kurpisz z ks. Eugeniuszem Guździołem – proboszczem Golejewka.

Imieniny rycerza Pakosławia przypadają 3 marca, raz tylko uroczyście obchodzone były podczas spotkania mieszkańców w Domu Strażaka.

W 10 rocznicę piłkarze i działacze Klubu Sportowego „Awdaniec” wyjechali do Wisły na „sparing” mecz z piłkarzami Klubu Sportowego „Wisła” i dwudniowy wypoczynek – zwiedzanie turystyczne Wisły.

Rycerz „Pakosław” w 10 rocznicę spoglądania na Pakosław, z radością i uśmiechem gościłby u siebie korowód dożynkowy podczas tegorocznych dożynek wiejskich. Widać to z wyrazu twarzy, przypominającej dwóch mieszkańców Pakosławia.

Czerwiec 2015r.                                                                                     Wójt – Kazimierz Chudy

Pliki do pobrania:
ug_pakoslaw.pdf