Czyste powietrze nad Pakosławiem i okolicznymi miejscowościami w okresie jesienno – zimowym to rzadki widok. By chłód nie doskwierał właścicielom domów palą dosłownie wszystkim. Tej sytuacji można zapobiec, wymianą pieców węglowych na nowe ekologiczne. Tej sytuacji zapobiec może działalność edukacyjna wśród dzieci i młodzieży, a także porady lekarskie.
           Poprawie sytuacji w zakresie czystego powietrza pomoże też oferta finansowa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu wprowadzona od 2017r. W najbliższych tygodniach Starosta Rawicki oraz włodarze gmin powiatu rawickiego zorganizują spotkanie z sołtysami i mieszkańcami gmin w celu zaprezentowania oferty Funduszu w zakresie finansowania inwestycji ekologicznych.
              Szczególnie interesująca będzie pomoc Funduszu w zakresie wymiany pieców węglowych na bardziej ekologiczne, największa dla mieszkańców. Obejmuje też budynki publiczne samorządów, a także przedsiębiorców. W przygotowaniu wniosków doradzać będą doradcy energetyczni Funduszu – oczywiście bezpłatnie. Służby kontrolne ochrony środowiska wyposażone zostaną w urządzenia do badania spalin unoszących się z kominów, takie urządzenia na „dronach” montowane są już w wielu miastach.

Oto nowa oferta Funduszu w Poznaniu dla mieszkańców:
1. Wymiana pieców węglowych na bardziej ekologiczne
- pożyczka do wysokości 100% kosztów inwestycji
- oprocentowanie 2,8%
- okres spłaty do 15 lat
- umorzenie 40% kosztów inwestycji
2.Termomodernizacja budynków mieszkalnych
- pożyczka w wysokości 100% kosztów inwestycji
- oprocentowanie 2,8%
- okres spłaty do 15 lat
- umorzenie 30% kosztów inwestycji (możliwość łączenia z wnioskiem o wymianę pieca węglowego)
3. Ogniwa fotowoltaiczne (OZE) w ramach programu PROSUMENT
- pożyczka w wysokości 100% kosztów inwestycji
- oprocentowanie 1%
- okres spłaty do 15 lat
- umorzenie 30% kosztów inwestycji
          A co nam grozi, jeśli dalej palić będziemy węglem i odpadami – szczególnie śmieciami, oponami, plastikiem, lakierowanym drewnem i kartonami? Odpowiedzi można szukać w niedalekim Kępnie. Obszar ten znany jest z fabryk mebli i zakładów przetwarzających drewno. Mieszkańcy Kępna i okolic palą więc odpadami z drewna, najczęściej lakierowanymi. Dziś Kępno i okolice znane są też z największej zachorowalności na raka! Czy zdrowie nie jest najważniejsze?
          Informacji o nowej ofercie Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu szukać można na stronach internetowych Funduszu, a także uzyskać w Urzędzie Gminy w Pakosławiu (pokój nr 7 – kierownik Stanisław Stelmach i inspektor Mieczysława Andrzejewska), za jakiś czas również u sołtysów.
Dbajmy o środowisko, czyste powietrze i nasze zdrowie!

Grudzień, 5.12.2016r                  Wójt – Kazimierz Chudy