W artykule „Senior z 52 latami pracy zawodowej” pisałem o dotychczasowej pracy, o stresie związanym z tą pracą, o odpowiedzialności.
Podczas zjazdu Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów Miast, Starostów organizowanego przez WOKiSS w dniach 8-9 grudnia br w Rosnówku k/Poznania zapoznani zostaliśmy z opracowaniem naukowym pt: „Lider w samorządzie lokalnym, czyli kilka słów o przywództwie”.
Wtedy to dowiedzieliśmy się, że pierwsze opracowania dotyczące przywództwa pojawiły się już w starożytnym Egipcie! W Polsce tematyka przywództwa jest relatywnie mało znana, rozwija się dopiero od kilkunastu lat.


KIM JEST LIDER/......
Jakkolwiek by tego nie definiować: lider to osoba, która stoi na czele zespołu. W fachowej literaturze można spotkać się z rozdzieleniem funkcji lidera(odpowiedzialnego za zaangażowanie członków zespołu i wizję) i menadżera (odpowiedzialnego za wyniki i kontrolę): natomiast praktyka wskazuje, że optymalne jest połączenie obu funkcji.

..... JAKĄ PŁACI ZA TO CENĘ
Praca na stanowisku lidera wiąże się z wieloma przywilejami. Jednocześnie jednak, oprócz plusów – są też koszty. To przede wszystkim zwiększone napięcie i stres, duże obciążenie pracą i poczucie odpowiedzialności. Często lider – zwłaszcza w jednostkach samorządu terytorialnego pełni też funkcję reprezentacyjną: spotyka się z ludźmi, występuje publicznie. Wielokrotnie ma zakres obowiązków znacznie wykraczający poza ośmiogodzinny dzień pracy przez pięć dni w tygodniu. Jest oceniany nie tylko przez swój zespół, ale też opinię publiczną. To wszystko zabiera wiele energii. Sytuację potęguje zjawisko, które często określa się mianem „samotności lidera”, czyli takiej sytuacji, w której lider nie może dzielić się swoimi codziennymi troskami ze współpracownikami, bo oni są jego podwładnymi w strukturze organizacyjnej.

WARUNKI PRACY LIDERA W SAMORZĄDZIE
- Obciążenie pracą!
- Odpowiedzialność!
- Opozycja!
- Obserwowany/obserwowana!
- Osamotniony/osamotniona?

CECHY I ATRYBUTY LIDERA
- siła
- autorytet
- komunikacja
- wizerunek
- osadzenie (psychologiczne)

ROZWÓJ LIDERA (podstawowe zależności)
- samoświadomość
- energia
- praca ze stresem

Przy dzisiejszym tempie przemian nie da się być przywódcą bez świadomości ograniczeń, oczekiwań różnych grup społecznych, swoich możliwości. Nie da się nieustannie „wyzwalać” nowych pokładów energii, nie da się ciągle pracować w stresie pod presją odpowiedzialności. Dobrze, że nauka pokazuje, jak przeciwdziałać stresowi i jak wykorzystywać najnowsze zdobycze nauki dla poprawy swojego samopoczucia i funkcjonowania, na co dzień. Wielu młodym wydaje się, że praca lidera to same przywileje, nie dostrzegają kosztów, jakie ponosi lider – przywódca.

Grudzień, 11.12.2016
Wójt – Kazimierz Chudy