Na początku każdego roku analizujemy demografię gminy, liczba mieszkańców decyduje o jej rozwoju lub stagnacji. Sądziliśmy też, że 500 + wpłynie na wzrost liczby mieszkańców – jak dotąd nie odnotowaliśmy takich tendencji. A jednocześnie w naszych firmach i w usługach zaczyna brakować rąk do pracy, szczególnie kobiet.
     Zestawienie na dzień 2 stycznia 2017 roku na podstawie prowadzonego rejestru mieszkańców, pokazuje, że podobnie jak w Polsce, w gminie Pakosław maleje liczba mieszkańców. W porównaniu do roku ubiegłego w gminie ubyło 19 mieszkańców, a liczba urodzeń od trzech lat nie przekroczyła liczby 50 dzieci, natomiast w tym samym okresie liczba zgonów jest wyższa od liczby urodzeń.
     Gdy porównamy przekrój wiekowy, to widzimy, że w naszej gminie przeważają ludzie młodzi do 18 lat i systematycznie przybywa mieszkańców powyżej 60 lat, a więc seniorów.
     Powinniśmy, więc inwestować w usługi i opiekę dla tych grup wiekowych. Podczas sesji (w dniu 28 grudnia 2016r) Rada Gminy w Pakosławiu uchwaliła nową „Strategię rozwiązywania problemów społecznych gminy Pakosław na lata 2016-2020”, kładąc szczególnie nacisk na usługi w zakresie wychowania przedszkolnego i szeroki wachlarz usług opiekuńczo – zdrowotnych dla seniorów.
     Wskazano na potrzebę zorganizowania przedszkola 3 – oddziałowego w Sowach (po 3 oddziały przedszkolne czynne są już w Pakosławiu i w Chojnie), a także Dziennego Domu Seniora w Pakosławiu i Golejewku oferta spędzania czasu wolnego.
     Wskazano też, na potrzebę zagospodarowania poddasza budynku szkoły podstawowej w Pakosławiu na „bursę sportową”, świadczącą usługi szkoleniowe i taniego pobytu dla młodzieży uprawiającej różne dyscypliny sportu – usługi odpłatne.
Wskazano też, na potrzebę stałego polepszania usług zdrowotnych w placówce na terenie gminy, na przykład rozszerzenia o usługi geriatryczne.
     Wróćmy teraz do demografii wg stanu na 2 stycznia 2017 roku. Od 2014 roku liczba mieszkańców zmniejszyła się z 4873 (w tym 73 zameldowania na pobyt czasowy) do 4862  (w tym 64 zameldowania na pobyt czasowy) osób, a w porównaniu do roku 2015 o 41 osób (w tym 22 zameldowania na pobyt czasowy). W roku ubiegłym urodziło się 45 dzieci, oraz odnotowaliśmy 48 zgonów. Najwięcej dzieci urodziło się w Pakosławiu – 14, w Chojnie – 10, Golejewie i Osieku – po 4, w Golejewku i Sowach – po 3. Najwięcej zgonów odnotowaliśmy w Pakosławiu – 12, Chojnie – 8, Osieku – 5. Nadzieja w młodych małżeństwach, których zawarto 59.
     W naszej gminie pod względem liczby mieszkańców systematycznie rozwija się 6 miejscowości: Pakosław, Chojno, Golejewko, Podborowo, w roku ubiegłym nie odnotowano wzrostu w Sowach i Osieku.
     Kolejne wnioski, więc dla władz gminy – przyspieszyć winniśmy uruchomienie osiedla mieszkaniowego „Pod lasem” w Pakosławiu i osiedla „Nowe Sowy”, a także „Strefy Rozwoju Gospodarczego” w Chojnie i nowej „Strefy Gospodarczej” Pakosław – Góreczki Wielkie.





Styczeń, 09.01.2017r Wójt – Kazimierz Chudy